среда, 28 ноября 2018 г.

Участь у семінарі з Монтессорі-педагогики


У березні 2018 року на базі КЗ "Терпіннівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат" вчителями початкової ланки був проведений семінар "Творче впровадження педагогічних ідей Марії Монтессорі в корекційній  педагогічній роботі з учнями в умовах сучасної спеціальної школи".

В рамках підготовки до цього заходу неодноразово проводилися творчі наради та обговорення, були придбані та виготовлені власноруч унікальні дидактичні матеріали, розроблені та проведені уроки з різних предметів з використанням елементів Монтессорі-педагогики (мій урок можна подивитися тут).
Кожен з учасників виступив з доповіддю з теми. Далі наведений мій виступ про компонент "Дитина" в Монтессорі-педагогіці. 
За рішенням ЮНЕСКО ім’я М. Монтессорі було внесено до списку педагогів, що складається всього з чотирьох осіб, які визначили хід педагогічного мислення в ХХ столітті (Джон Дьюї, М. Монтессорі, Антон Макаренко, Георг Керґенштейнер). 

Кандидатуру М. Монтессорі тричі висували для присудження Нобелівської Премії миру (в 1949, 1950, 1951 роках) .
Італійці настільки шанують свою співвітчизницю, що її портрет прикрашає купюру номіналом  в 1 000 італійських лір.

 У чому секрет такої популярності?
«Монтессорі — жінка, яка розглядає дітей, як натураліст бджіл», — писали журналісти її часів. І вони мали рацію.  Усе життя вона присвятила скрупульозному вивченню дитинства. 
Метод Монтессорі – це філософська система, заснована на наступному фундаментальному принципі: дитина успішно навчається в такому соціальному середовищі, яке здатне підтримати її розвиток. Марія Монтессорі є яскравим представником ідей самонавчання і саморозвитку, що розробила свою систему, спираючись на власні наукові дослідження. Перша жінка – лікар, яка отримала на початку століття диплом Римського Університету. Одна із перших вчених, хто дійшов висновку, що проблема розумово відсталих дітей – це проблема не стільки медична, скільки педагогічна.
 Освіта за Монтессорі – це процес, при якому дитина самостійно вибудовує свою особистість, задіюючи всі свої здібності. У силу цього роль педагога тут сильно відрізняється від звичного для нас: вчитель не веде дитину, а сам йде за нею.
Девізом Монтессорі-педагогіки стали слова дитини, звернені до вчителя: "Допоможи мені зробити це самому". Педагог, що працює за системою Монтессорі, завжди визнає за дитиною прагнення до самостійності і ніколи не буде зав'язувати йому шнурки без його прохання і відповідати на питання, яких йому не ставили. "Чим раніше ми почнемо виховувати в дітях прагнення самим домагатися своєї мети, тим швидше створимо сильних, а, отже, самостійних і вільних людей», – говорила Марія Монтессорі.
Іще в 1984 р. І. М.Стендін (Е.М. Standing) запропонував «трикутник Монтессорі», в якому наочно показана динаміка відносин між трьома базовими компонентами її системи: дитина, середовище, дорослий. Почнемо з компонента «дитина».


Погляди М. Монтессорі на суть дитини сповнені яскравих і глибоких ідей, до того ж на багато речей вона дивиться, перш за все, як фізіолог, як лікар і це викликає додаткову довіру у читача. Згідно з її релігійно-філософськими поглядами, дитина — втілення чистої і непорочної людської природи, вона більш близька до Бога, ніж дорослий, який через свої помилки втратив цю близькість. Це базисне положення всієї системи М. Монтессорі простежується в багатьох її роздумах на абсолютно різні теми.
Дитина різниться від дорослого у всьому — у своїх цілях, швидкості їх досягнення, ритмі життя, потребах і особливостях психіки.  І якщо головне завдання дорослого — побудова досконалого (transcendent) середовища, то для дитини — створення в собі дорослого.
Проблема полягає у тому, що вихователі юного покоління цієї особливості не усвідомлюють. М.Монтессорі висновковує: «Дітей не розуміють, тому що дорослі звичайно міряють їх за власною міркою». Необхідно знайти іншу точку відліку, змінити звичний ракурс. Система М.Монтессорі — один із варіантів такого «іншого» бачення дитини. Спостереження італійського педагога за дітьми дивують своєю проникливістю, висновки, які вона робить, настільки логічні і природні, що інколи просто дивуєшся, як не помічав цього сам. Справді, все геніальне — просте!
Наприклад, її роздуми про право дитини на самовизначення. Вона пише про те, що дитина сама створює, будує людину. Із новонародженого, який абсолютно безпорадний — не може ні підняти своєї голови, ні сказати слова, — вона приходить до дорослої індивідуальності з досконалими формами, з розумом, збагаченим усіма проявами психічного життя, який випромінює духовне світло. Усе це дитина зробила сама, одна. Отже, усе життя дитини — це рух до вдосконалення себе, до завершення творення в собі людини.  «Саморозвиток — справжня і єдина радість і задоволення для дитини,— стверджує італійський педагог.— От чому вона зневажає все вже досягнуте і придбане і любить все те, чого їй ще потрібно добитися»  
Свої  роздуми М. Монтессорі закінчує філософським висловом: «І це тому що дитина не повинна радіти життю, вона повинна творити його»! Творити, розвиватися — ось основні функції дитини. «Розвиток — це серія народжень. Настає час, коли одна психічна індивідуальність закінчується, а інша починається»   


 У розвитку дитини педагог-реформатор визначає сензитивні періоди - періоди особливої сприйнятливості дітей до тих або інших способів, видів діяльності, до способів емоційного реагування і поведінки взагалі.
Як бачимо, італійський педагог показує і доводить, що дитина повністю відмінна від дорослого, в ній багато такого, чого вже немає у дорослого.  Грамотний фахівець повинен розуміти це і створювати для малюка навчальне середовище, яке сприяло б максимальному розкриттю всього того, що в дитину заклала природа.


Семинар "Логопедия + ортодонтия", Харьков, 2018


В феврале 2018 года мы с коллегами посетили интересный и насыщенный семинар Елены Владимировны Ревуцкой "Логопедия и ортодонтия: междисциплинарный подход при выявлении и устранении речевых и миофункциональных (орофациальных) нарушений у детей".

 Тема для логопеда достаточно серьезная и необходимая - довольно часто речевые нарушения носят физиологический характер (зубочелюстные деформации, неправильный прикус и т.д.) Очень важно в такой ситуации работать в тандеме с другими специалистами, в. т.ч. с ортодонтом. Какие особенности имеет это сотрудничество, было подробно и наглядно рассказано на семинаре.
 Рассматривались вопросы миофункциональных нарушений и миофункциональной терапии, приемы развития круговой мышцы рта, мышц, регулирующих положение нижней челюсти. Пополнили свои профессиональные "запасы" мимической гимнастикой, упражнениями для устранения инфантильного типа глотания, для нормализации носового дыхания и т.д...
 Отдельно поговорили об использовании вестибулярных пластин и трейнеров.
От всей души благодарю Ассоциацию Практикующих Логопедов Украины и замечательного педагога Елену Владимировну Ревуцкую за новые знания и бесценный опыт!


пятница, 5 января 2018 г.

Миколай приходить уві сні. Урок-свято. 18 грудня 2017 року


Даний урок можна подивитися тут 😉
3-Б клас
Логопедична група для дітей з порушеннями процесів читання та письма

Мета: формувати уявлення  дітей про  традиції українського народу, познайомити дітей з образом святого Миколая, історією виникнення свята; формувати громадянську позицію високоморальної людини, виховувати любов,  доброту, турботливе ставлення до ближніх, бажання допомогати, почуття милосердя, ввічливість, любов до ближніх;  ознайомлювати учнів із народними традиціями; розвивати мислення й пізнавальні інтереси, вчити осмислено творити добро; виховувати людяність, доброзичливість.


І. Організація класу
Привітання
      Добрий день, зима святкова,
      Білосніжна і весела!
      Щастя хай обов'язково
      Прийде і в міста, і в села!
ІІ. Нервово-психологічна підготовка
Вправа «Вітання по колу»

ІІІ. Нервово-дидактична підготовка. Актуалізація опорних знань
-         Діти, подивіться на екран – на ньому зашифровані слова, що нагадують нам про завтрашнє свято. Допоможіть розібратися!
Основна частина.

Вступне слово вчителя-логопеда
- …Темної грудневої ночі цей добродій спускається з небес до українських діточок, аби крадькома залишити біля їхніх ліжечок омріяні подарунки. На золотих санях з білими кіньми, в ошатному вбранні та з мішком гостинців, обходить він усі будинки, де в цей час міцно сплять дітлахи.

Чудотворця супроводжують янголи, але й чортенята тут-як-тут: намагаються переконати Святого Миколая, що вкраїнські дітки вкрай нечемні та не заслуговують небесних дарунків. Але їхні старання марні, Миколай сам знає про всі заслуги та витівки дітвори, і давно вже записав у своїй Золотій книзі, кому дістануться ласощі, а кому і срібляста різочка.
Діти виконують пісню «Миколай приходить уві сні»

Діти розповідають вірші
ЗУСТРІЧ
З нетерпінням я чекаю —
Нині свято Миколая.
Як надворі стане темно,
Він приходить потаємно.
 Ще ніхто його не бачив,
Та у ліжечка дитячі
Він кладе під подушки
Подарунки і книжки.
Хочу я побачить чудо
І сьогодні спать не буду.
Довго-довго я не спав:
Все чекав, чекав, чекав...
Починаю вже дрімати...
Миколай зайшов в кімнату,
Він схилився наді мною
І лоскоче бородою.
Щось тихесенько шепоче.
Хочу я відкрити очі,
Та не можу, мабуть, сплю.
Миколая я люблю!
В. Паронова



СВЯТИЙ МИКОЛАЙ
Нічка зорі розсипає,
Тихо-тихо сніг лягає,
Він до кожного віконця
Диво-дивне наближає.
І Андрійко, і Марійка
Кожен з них чудес чекає,
Бо готуються зустріти
Час Святого Миколая.
Знають діти: Миколай
Добрих, чемних поважає,
Гарним дітям у панчішку
Він дарунок укладає.
Хто не слухав - тому різку
Під подушкою ладнає.
Н. Яременко


ЙДЕ ДО ДІТОК МИКОЛАЙ
Через поле, через гай
Йде до діток Миколай.
У білесенькій торбинці
Він усім несе гостинці.
То ж бринить від щастя край —
Тут ступає Миколай.
Хоч надворі і пороша,
Сніться діткам, сни хороші.
Бо з дарунками в торбинці,
Є чудові сни-гостинці.
М. Пономаренко



* * *
По дорозі йде дідусь з купою пакунків —
Це несе вже Миколай дітям подарунки.
А хто буде маму й татка слухати щоденно,
То до того Миколай прийде недаремно.
Принесе він цілі міхи найкращих гостинців,
А для повної утіхи — ще й всім по ялинці.
І дівчаткам, і хлоп'яткам цукерки приносить,
Ще й у Бога для усіх здоров'ячка просить.
А хто щиро Миколая слухає і любить,
Того святий Миколай серцем приголубить.
Подай, Боже, нашим дітям у мирі зростати,
Щастя, злагоди й любові у достатку мати.
- Діти, ми з Вами знаємо вже досить багато про життя Святого Миколая, тож давайте спробуємо відповісти на питання.
Вікторина (тести)
1.        Миколая-Чудотворця завжди вважали покровителем:
1)                     бідних, знедолених та незаслужено скривджених;
2)                    злих, жадібних та ледачих;
3)                    заможних і відомих.

2.        Скільки років тому жив Миколай?
1)                   мільйон років тому;
2)                   1700 років тому;
3)                   100 років тому.

3.        В який родині народився Миколай?
1)                    в дуже бідній;
2)                    в Миколая не було родини;
3)                    в заможній родині.

4.        Чому присвятив своє життя Миколай?
1)                   служінню Богу і людям;
2)                   відпочинку і задоволенням;
3)                   письменницькій діяльності.


Вправа «Добре сонечко»
-         Уявіть, що наше сонечко закрили хмари. Сонечко треба врятувати, і для цього треба кожному вказати по одній позитивній якості людини. Ви будете домальовувати на кожну позитивну якість один промінчик

Вправа-гра «Так чи ні»

1.Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.
2.Допомагати мамі мити посуд.
3.Не вмиватися.
4.Берегти рідну природу  та охороняти її.
5.Шанувати працю інших людей.
6.Галасувати, коли хтось відпочиває.
7.Бути вихованою, стриманою людиною.
8.Обманювати, сваритися, хвалитися.
9. Насміхатися з чужого горя.
10. Добре вчитися. Багато читати.
11. не слухати батьків.
12.Любити своїх батьків.
13.Ділитися тим, що в тебе є.
14.Ображати інших.
15.Спати на уроках.
16.Красти.
17. Захищати слабшого.
18. Допомагати слабшим у біді.

Учитель-логопед. Так, діти, напередодні Свята Миколая ми завжди говоримо про доброту – дуже важливу і потрібну для кожного з нас чесноту.
«Добре» , засвідчуємо ми, коли нам приємно, радісно і затишно.
«Добре», кажуть  наші батьки, друзі чи знайомі, коли ми зробили щось хороше і корисне іншим людям.
        В основі всіх наших добрих почуттів, слів і вчинків лежить поняття добра. А щоб добра у світі стало більше, нам самим потрібно бути добрими – говорити хороші слова, добре ставитися до інших, робити добрі справи. Доброта і чуйність, співпереживання і щиросердність, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримати у важку хвилину – це повинно бути у характері кожної людини.

Діти виконують пісню М. Бурмаки «Ми всі діти українські»
Дуже багата наша мова різними прислів’ями і приказками про добро, тож давайте їх згадаємо!
Народний злотослів»

Добро робити ніколи не …
Хто людям добра бажає, той і собі…
Без доброго діла немає доброго…
За добро добром…
Світ не без добрих
    (  пізно, має, імені, платять, людей.  )
Учитель-логопед . Ми дуже гарно виконали усі завдання, були чемними та добрими, поділилися теплом своїх сердець. Ми з вами довго чекали на це свято, написали Миколаю листи, виготовили ексклюзивну ялинку…
Давайте заспіваємо для Миколая пісню-запрошення і вкладемо в неї всю свою душу і всі свої мрії, щоби вони обов’язково здійснилися!
Діти виконують пісню «Миколай, Миколай, ти до нас завітай»

-         Друзі! В День Святого Миколая бажаю Вам справжнього казкового диваВірте в чудеса і вони неодмінно здійсняться. Впевнена, протягом року Ви були слухняними дітками, тож обов’язково отримаєте від Миколая не різочку, а омріяний подаруночок!
-        
Але це відбудеться завтра, а  сьогодні на честь нашого з вами свята прийміть ці заохочувальні призи!


Осінь у гості завітала. Конспект заняття. Жовтень, 2017

Розвиток мовлення
Підготовчий клас

Тема. Осінь у гості завітала. Рослини. Осінні квіти

Дякую посібнику В’юнник В. О. "Підготовка дитини до школи. Розробки занять", за матеріалами якого було розроблене заняття!
Програмовий зміст: продовжувати вчити дітей розпізнавати осінні квіти; учити порівнювати предмети за кольором та розміром; закріплювати вміння описувати осінні квіти; викликати бажання досліджувати об’єкти природи; виховувати культуру спілкування; продовжувати вчити порівнювати предмети за кількістю; продовжувати формувати вміння порівнювати предмети заввишки, позначаючи результати порівняння словами вищий, нижчий, рівні; орієнтуватися у просторі, використовувати слова під, над, між, ліворуч, праворуч, біля; розвивати логічне мислення, спостережливість, пам’ять.
Матеріали: малюнок букета з осінніми квітами; зелений круг («клумба») та окремі зображення різних осінніх квіточок; малюнок дерева, куща та квітки; кольорові олівці; малюнок вази; малюнки (поливальниця з водою, кішка, відро, сонечко, хмарка, земля, черв’як, м’ячик).

ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент  
Привітання
n  Я всміхаюсь сонечку:
n  «Здрастуй, золоте!»
n  Я всміхаюсь квітоньці –
n  Хай вона цвіте!
n  Я всміхаюсь дощику:
n  «Лийся, мов з відра!»
n  Друзям усміхаюся –
n  Зичу їм добра!
Психоемоційна гімнастика з елементами йоги.
-         Заведемо годинник на заняття – і ось він задзвонив: «Дззззз!» Давайте «виліпимо» собі пальчиками бровки, щічки, підборіддя, шийку, вушка, носик (пощипувати та погладжувати пальцями названі частини тіла). А тепер намалюємо носиком сонечко і промінчики!

Масаж для пальчиків рук горіхами («Ходить Їжачок»)


Комплекс артикуляційної гімнастики.

Основна частина
Дидактична гра «Ознаки осені»
Діти по черзі дістають з конвертів зображення осінніх ознак (вітер, дощ, птахи відлітають, листопад…). Потрібно зобразити ознаку осені без слів, за допомогою рухів і жестів, правильна відповідь вітається оплесками.

Робота з основною темою. Логопед пропонує дітям розглянути малюнок букета з осінніми квітами (жоржина, айстра, чорнобривці, хризантеми). (Слайд)
— Що це?
— Так, це букет квітів. Які квіти вам знайомі?
— Це — жоржина, квітка пишна та горда.
Логопед демонструє фото різних жоржин. (Слайд)

— Якого кольору жоржини?
— Якої форми квітка? Яка заввишки?
Логопед показує наступні квіти, щоразу звертаючи увагу на розмір квітки, її висоту, колір та форму. Він просить дітей описати квіти і висловити свої вподобання.
Логопед виставляє на дошку зелений круг («клумба»). На столі розкладено картки із зображенням осінніх квітів. Спочатку логопед повторює назви квітів, потім пропонує дітям по черзі «посадити квіточку на клумбу».
— Марійко, посади гладіолус посередині клумби.
— Сашко, посади рожеву айстру над гладіолусом.
— Василько, посади білу жоржину праворуч від айстри.
Логопед спонукає дітей використовувати у відповідях слова під, над, між, ліворуч, праворуч, біля.
Пальчикова вправа «Осінь»

Бесіда за малюнком «Рослини»
Логопед показує дітям малюнок дерева, куща та квітки поряд. (Слайд)
— Що це? (Логопед показує на дерево.)
— Що це? (Логопед показує на кущ.)
— Що це? (Логопед показує на квітку.)
— Як їх можна назвати одним словом?
— Я пропонує вам їх порівняти.
— Чим схожі дерево і кущ?
— Чим вони відрізняються?

Дидактична гра «Що потрібно квіточці?»
Логопед пропонує дітям розглянути малюнки поливальниці з водою, чайки, сонечка, хмарки, землі, чашки, м’ячика, яблук, сапи. (Слайд)
— Оберіть предмети, необхідні квіточці для зростання та життя.
Діти обирають та пояснюють свій вибір.
— Що потрібно рослині, щоб гарно зростати?
— Так, світло і тепло, вода, поживні речовини та повітря.

Руханка «Осіння прогулянка»

Гра для розвитку уяви і логіки «Що в мішечку?»
Кожна дитина по черзі занурює руку в «чарівний мішечок» з осінніми дарами (горіхи, гриби, яблука, груші, шишки тощо). Не дивлячись на предмет, треба відгадати його назву.


Заключна частина
Рефлексія (повторення)
— Які осінні квіти ви знаєте?
— Які осінні квіти подобаються вам найбільше? Чому?
— Пропоную вам вдома розфарбувати букет жоржин в улюблені кольори і подарувати матусі!
Зняття нервової напруги
Посмішка по колу

Вірш-прощання